22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

Kıymetli Arkadaşlarım, | E. Hilmi Kayhan

Kıymetli Arkadaşlarım,

Bu yazımda çiftliklerin içinde bulunduğu birtakım bürokatik zorluklara değinmek istiyorum. Bunlar kolayca düzelebilecek aksaklıklardır ve eğer düzelirse zaten zor olan hayatımız bir nebze kolaylaşacaktır.

Bunlardan bazılarını şöyle özetliyebilirim:

Küpeleme işlemi tebliğe göre çiflikler tarafından yapılabilir olsa da Damızlık Birliği ve İl Tarım Müdürlüğü buna yanaşmıyor, gelip kendileri takıyor. Bu zaman ve para kaybından başka birşey değildir.

Düşen kulak küpeleri 3 aydan önce teslim edilemiyor, kulak küpesi olmayan bir inek sigortalattırılamıyor veya hasar görürse Tarsim ödeme yapmıyor. Çifliklerde zimmetlenmiş yeterli sayıda kulak küpesi bulunabilmeli ve talepler anında karşılanabilmelidir.

Çiflikler hangi bölgelerde ve hangi nedenlerle karantina olduğunu izleyebilmelidirler. Bu hem hayvan hareketleri hem de yem bitkileri taşınmasında çifliklerin kendini korumaya alması bakımından çok önemlidir.

Suni tohumlar veteriner ve teknisyen adına tahsis ediliyor ve kişi başına 2 adet 50 sayfa olarak veriliyor. Devamlı form almaya gidiliyor ve lüzumsuz masraf ediliyor. Bu uygulama hemen iptal edilmeli, kayıtlar email ile yapılmalı ve tohum tahsisi Çiftlik adına yapılmalıdır.

Pasaport çıkartma, ölen inek kaydı gibi hayvan hareketlerini çiflikler kendileri sisteme girebilmelidirler. Veteriner Odası reçeteleri, suni tohumlama kağıtları sürekli bilgisayar formu şeklinde düzenlenmelidir. Bunları elle yazmayı kimse istemiyor çağdışı bir uygulama olduğu için.

Mezbahalarda yetkili veteriner tarafından yanlış düşüm yapılırsa bu işlem bir daha canlandırılamıyor. Buna çözüm getirilmesi gerekir.

Genelde yukarıdakilerin hepsi aşılabilecek engellerdir ancak işler çok yavaş yürümektedir.

Damızlık birliklerinin devletin yapamayacağı hangi işi yaptıklarını anlamış değiliz. Çifliklerin sırtında ilave bir yükten başka birşey değildir. Üstelik devletin bu birlikler için bizden kesilen destekleme paralarından bir kısmını tekrar birliklerden geri aldığını da biliyoruz.

Eğer çifliğiniz bir anonim şirket ise doktor, avukat, trafo sorumlusu, iş güvenliği uzmanı ve çevre uzmanı gibi ilave masraflar da üzerinize geliyor.

Acaba birileri bu işleri yapmayın diyorda biz mi anlamıyoruz?

 

Hilmi Kayhan / Agrita-Efeler Çiftlikleri

DİĞER YAZILARI
Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.