22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

SÜTLER ARTIK DAHA DEĞERLİ

SÜTLER ARTIK DAHA DEĞERLİ

Bilecik'in Yenipazar ilçesinde, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) aracılığıyla sütlerin kalite ve değerinin artması amacıyla gerçekleştirilen "Çiğ Süt Kalitesinin Arttırılması için Soğuk Süt Zincirinin Oluşturulması" projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde gerçekleşen toplantıya, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, İl Müdür Yardımcısı Erkal Gedikli, Süt Birliği Başkanı Hayati Keskin, BEBKA yetkilileri, şube müdürleri ve çok sayıda personel katıldı. Gerçekleşen toplantıda açıklama yapan İl Müdürü Yıldız, "BEBKA'dan yapılmış olan 401 milyon 650 bin lira yatırım tutarına sahip 'Çiğ Süt Kalitesinin Arttırılması için Soğuk Süt Zincirinin Oluşturulması' projesi,  güvenilir gıda üretimine ve tüketimine sunulması için gösterilen çabalardan biridir, Bakanlığımız bundan sonra soğuk süte destek vermeyecektir. Bu amaçla bakıldığında projenin ilçemiz ve ilimiz için önemli bir yeri vardır. Elde edilen sütlerimiz belli bir somatik hücre sayısının altında olmak zorundadır. Bunu da ancak soğuk zincir ile sağlayabiliriz'' dedi.

"HAYVANCILIK GELİŞMİŞ DURUMDA"

Bilecik'in hayvancılığının diğer illere nazaran biraz daha fazla gelişmiş durumda olduğunu belirten İl Müdürü Yıldız, "Süt sığırcılığı ve süt üretimi iyi düzeyde ama bu proje ile çiftçimizin ürettiği ürünün daha iyi değerlendirilmesini, tüketicinin de daha sağlıklı bir ürün tüketmesini sağlamış olacağız. Proje 11 köyde uygulanmakta olup 8,5 ton süt soğuk zincirde durabiliyor iken sezonunda 12 tona kadar çıkabilecektir. Süt soğutma tanklarının olduğu yerlerde çalışan kişiler eğitimli olmalıdır. Kesinlikle bozuk süt almaması gerekir. Çiftçi 5 kg süt verip tanktaki 5 ton sütü bozabilir. Bu durum milli ekonominin zarara uğraması demektir. Süt toplama yerinde çalışanların ve çiftçilerimizin hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekir. Projenin hayata geçirilmesi ile yakın süre içerisinde ilimiz protokolünün de katılımı ile tören yapılarak tanıtımı yapılacaktır. Projenin ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim" ifadelerini kullandı.

 (İHA) 

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.