22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

SÜT SEKTÖRÜ FİYATTA İSTİKRAR TALEP EDİYOR

SÜT SEKTÖRÜ FİYATTA İSTİKRAR TALEP EDİYOR

Et ve Süt Kurumu’nun süte müdahalesi üreticiyi sevindirdi. Ancak sektör yine de birçok sorunla boğuşuyor. ESk’nın yetkilerinin artmasını isteyen sektör temsilcileri yüksek fiyat değil, istikrarlı fiyat istiyor

Dünyanın 9’uncu büyük süt üreticisi olan Türkiye’de yıllık yaklaşık 19 milyon tona ulaşan üretimin son dönemde ihracat pazarlarında yaşanan sorunlar nedeniyle eritilememesi fiyat düşüşüne neden oldu. Üretimin mevsimsel olarak düşük gerçekleştiği dönemlerde dahi fiyatların dip yapması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kararıyla Et ve Süt Kurumu (ESK), süt kooperatifleri ve birliklerinden süt tozu almaya başladı. Uygulamanın süt üretiminin kış sezonuyla birlikte artması nedeniyle kapsamının genişletilmesi talep ediliyor.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği (TSUMB) Başkanı Tevfik Keskin, sanayicinin belirlenen referans fiyata uyduğunu ancak aracıların 80-90 kuruş seviyesinden alım yaptığını, özellikle kooperatif ve birliği bulunmayan yetiştiricilerin mağdur olduğunu anlattı.

ZARAR EDİYORUZ

Keskin, şöyle konuştu: “Şu anda zarar ediyoruz ama ülkenin geçirdiği sıkıntıları göz önünde tutuyoruz. Ancak sütün market rafındaki fiyatında 2014 yılına göre yüzde 20-30 fark var. Üreticinin fiyatı aynı kalıyor ama market fiyatı artıyor. Et ve Süt Kurumu’nun süte müdahalesi çok yerinde. Müdahale olmasaydı şu anda 50-60 kuruşluk fiyatları konuşuyor olacaktık. Havyancılık sektörü, yüksek fiyat değil istikrarlı fiyat istiyor. Önümüzdeki dönemde ESK’nın müdahaledeki yetkilerini genişletilmesini ve bu işin daha derli toplu yapılmasını bekliyoruz.”

Türkiye’nin süt üretim merkezi olarak bilinen İzmir’de günlük 2 bin ton süt alımı yapan Tire Süt Kooperatifi’nin Başkanı Mahmut Eskiyörük ise ESK müdahalesi sayesinde hayvanların kesilmekten kurtulduğunu ancak sorunun ortadan kalkmadığını dile getirdi. Süt üretiminin ocak ayına doğru artacağını, yetiştiricinin ürettikçe korkar hale geldiğini ifade eden Eskiyörük, “Türkiye ihtiyacından fazla süt üretmemeli çünkü bu fiyatlarla dünyayla rekabet etme şansımız yok. Süt havyancılığı teşviği kaldırılmalı, damızlık ithalatı durmalı” dedi.

Tire’de 500 hayvanıyla yetiştiricilik yapan Fikret Aslan da, fiyatlardaki mevsimsel dalgalanmaların üreticinin moralini bozduğunu kaydetti ve “Biz fiyatlar yükselsin istemiyoruz, böyle kalsın ama maliyetler düşsün.” diye konuştu. Tolga Albay/AA

Süt tozu ihracatı ESK eliyle yapılsın

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel ise, çiğ sütte arz fazlalığı ve mevsimsel dalgalanmanın piyasada istikrarsızlığa neden olduğunu kaydetti. SETBİR olarak üretici fiyatlarının düşürülmesine kesinlikle karşı olduklarını belirten Tezel, “ESK tarafından süte müdahale, sektörü bir nebze olsun rahatlatmış olsa da süt tozunun ihracat olanakları kısıtlı olduğu için sanayicinin elindeki süt tozu miktarı katlanarak artmaya devam etmektedir. Bu yüzden bu dönemlerde süt tozu ihracatının da ESK eliyle yapılmasını öneriyoruz” diye konuştu.

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.