22/06/2017 tarihi itibariyle;  Buğday Yemlik 916 TL / ton, Arpa 875 TL / ton, Mısır 885 TL / ton, Buğday Kepeği 577 TL / ton, Yulaf  825 TL / ton, Soya Fasulyesi 1.350 TL / ton, 

HEDEF 800 BİN HEKTAR ALANI SULAMAYA AÇMAK

HEDEF 800 BİN HEKTAR ALANI SULAMAYA AÇMAK

DEVLET Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, 2019 yılına kadar 800 bin hektar alanı sulamaya açmayı hedeflediklerini belirterek, bu tarihe kadar olan süreyi "modern sulamada hamle yılı" ilan ettiklerini bildirdi. Acu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, suyun gittiği her yerde adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olduğunu, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetiklediğini belirtti. İnşaat faaliyetlerinden kaynaklanan istihdam imkanları bir yana suyun tarım ve sanayide yarattığı etkinin geniş iş alanlarının doğmasını sağladığını vurgulayan Acu, "2019 yılına kadar sulamada hamle yılı ilan edildi. Bu zamana kadar 800 bin hektar alan sulamaya açılacak. Sulamalar artık kısım kısım açılacak, bütün projenin bitmesi beklenmeyecek, böylece vatandaş sulamanın faydasını hemen görecek." ifadelerini kullandı.

3 YIL İŞLETECEK

 Projelerde ihaleyi alan firmanın tesisi 3 yıl işleteceğini aktaran Acu, buna bağlı olarak yapım müteahhidinin daha özenli çalışacağını, 3 yıllık işletme süresi boyunca meydana gelebilecek arızalann zamanında giderileceğini, böylece işletme alt yapısının oluşturularak vatandaş memnuniyetinin sağlanacağını aktardı. Murat Acu, sulu tarım ile kuru tarım arasında 5 ila 12 kat fark bulunduğunu dile getirerek, "Ciddi bir gelir artışı ortaya çıkıyor. Sulama projeleri aynı zamanda kırsal kalkınmanın da anahtarı. 2003 yılından bu yana modern sulama tesislerine geçilmiştir." dedi. Sulamada modern tekniklerin kullanıldığını, suyun kayıpsız olarak toprakla buluşması adına borulu sulama şebekelerine büyük önem verdiklerini anlatan Acu, artık klasik sulama sistemlerini terk ettiklerini, böylece sudan tasarruf ettiklerini ve modern sistemlerle az su ile daha çok verim aldıklarını dile getirdi.

AA

Copyright © 2014 TUSEDAD Tum Hakları Saklıdır.