Bilgi Bankası
Basında TÜSEDAD TÜSEDAD DERGİSİ Hayvancılığa Başlarken Barınaklar Sürü Yönetimi Hayvan ve Sürü Sağlığı Besleme Süt ve Sağım Teknolojileri Yemler ve Yem Kaynakları Desteklemeler ve Krediler TÜSEDAD-AB Projesi
İnceleme Konusu
Ali Ekber Yıldırım'ın Kaleminden - Et sektörünün geleceği…
Dünyada 7 milyarı aşan nüfus ve bunun yaklaşık 1 milyarının açlıkla karşı karşıya olması tarım ve gıdanın önemini daha da artırıyor. Bu nedenle geleceğe ilişkin tahminler ve bu çerçevede yapılan çalışmalar büyük ilgiyle izleniyor.

Tüm İnceleme Konuları
Haftanın Yazısı
Ali Ekber YILDIRIM
"Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok"
Bakanlar Kurulu’nun 9 Mart pazar günü Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre elektrik borcu olan çiftçiler bu borcunu ödeyinceye kadar devletin tarım desteklerinden yararlanamayacak.

Tüm yazılar
Anket

Et ithalatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 İç piyasayı dengeliyor.
 Yerli üreticiyi bitirdi.
 Türkiye'nin ithalata ihtiyacı var.


Tüm Anketler
Bakanlık , çiğ süt satışına izin verecek yeni bir yönetmelik hazırlığı içinde

19.12.2011 tarihinde merve tarafından yazıldı.
2269. kez gösteriliyor.

Bakanlık, Çiğ Süt satışına İzin Verecek  Yeni Bir Yönetmelik Hazırlığı İçinde

Adnan YILDIZ
Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Demeği ( TÜSEDAD ) Yönetim Kurulu Başkanı

AB ülkeleri normlarında çiğ süt üretimi yapan işletmelerin bir araya gelerek oluşturduğu Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Demeği ( TÜSEDAD ) olarak , 1930 ' lu yıllarda çıkarılmış olan yasa gereği çiğ sütün satışının yasaklanmış olmasına başından beri itiraz ettik.

 Elbette ki sadece İstanbul ilimizde günde yaklaşık 500 ton gibi bir miktardaki çiğ sütün hiçbir şekilde denetiminin yapılamadan sokak sütçüleri tarafından satılıyor olması önemli bir durum .

 Bu koşullarda satışı yapılan çiğ süt ekonomimiz açısından kayıptır çünkü kayıt altına alınamamaktadır . Bu durumu haksız rekabete de sebep olmaktadır . Sağlık açısından ise tamamen bir felaketle karşı karşıyayız . Hayvanlardan insanlara geçebilen zoonoz hastalıklann mevcudiyeti , soğuk zincirin kınlmamasına dikkat edilmediği için bakteri oranlarının milyonlar mertebesinde olması bu felaketin temel taşları .

Bunun yanı sıra yadsınamaz bir gerçekte Türk kadınının çiğ sütten evinde yoğurt , sütlü tatlılar ve mama yapmak gibi alışkanlıklarından yıllardır vazgeçmemiş olmasıdır .

Yukarıdaki tespitlerden bakanlığımız bugünlerde çiğ sütün satışına izin verilmesi ile ilgili yeni bir yönetmelik hazırlığı içinde olduğu konusuna geleceğim . Bakanlığımızın bu konudaki çalışmalannı yakından takip ediyoruz .

Hazırlanan yönetmelikle , çiğ sütün hastalıklardan arınmış çiftliklerden ve soğuk zincirin sağımdan tüketiciye ulaşıncaya kadar kınlmaması şartı gibi çok önemli iki koşulun gerekliliğinde bizlerde hemfikiriz .

Eskiden ülkemizde modem sağım sistemi olan , süt soğutma tankı ve hastalıklardan ari işletme sertifikasına sahip çiftlikler bulunmadığı için halk sağlığını korumak adına çiğ süt satışına yasak getirilmişti .

Ancak günümüzde tam da bu özelliklere sahip birçok işletme mevcut ve hazırlanan yönetmelikçe aranan şartlar demeğimize üye olabilmenin de ön şartı . Dolayısı ile Türk kadınının özlemle aradığı taze , hijyenik , besin değerleri yüksek günlük çiğ süte daha kolay ulaşabileceği kanaatindeyim .

Biz üreticiler olarak bakanlıkça hazırlanan bu yönetmeliğin bir an önce yürürlüğe girmesini bekliyoruz . Bu sayede sektörün daha güçlü olacağına inanıyorum .

Kaynak: Dünya Gazetesi

Bize Ulaşın    |    Reklam    |    İnsan Kaynakları    |    Yardım    |    Bayilik
Üye Girişi
Üye Kodu:
Şifre:

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum

Dernek ÜyeliğiAvrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.