Bilgi Bankası
Basında TÜSEDAD TÜSEDAD DERGİSİ Hayvancılığa Başlarken Barınaklar Sürü Yönetimi Hayvan ve Sürü Sağlığı Besleme Süt ve Sağım Teknolojileri Yemler ve Yem Kaynakları Desteklemeler ve Krediler TÜSEDAD-AB Projesi
İnceleme Konusu
Ali Ekber Yıldırım'ın Kaleminden - Et sektörünün geleceği…
Dünyada 7 milyarı aşan nüfus ve bunun yaklaşık 1 milyarının açlıkla karşı karşıya olması tarım ve gıdanın önemini daha da artırıyor. Bu nedenle geleceğe ilişkin tahminler ve bu çerçevede yapılan çalışmalar büyük ilgiyle izleniyor.

Tüm İnceleme Konuları
Haftanın Yazısı
Ali Ekber YILDIRIM
"Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok"
Bakanlar Kurulu’nun 9 Mart pazar günü Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre elektrik borcu olan çiftçiler bu borcunu ödeyinceye kadar devletin tarım desteklerinden yararlanamayacak.

Tüm yazılar
Anket

Et ithalatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 İç piyasayı dengeliyor.
 Yerli üreticiyi bitirdi.
 Türkiye'nin ithalata ihtiyacı var.


Tüm Anketler
Bir TÜSEDAD Üreticisi Saray Halı
TUSEDAD'dan Haberler Arşivi

Böyle "Meee...'leyerek... Mööö...'leyerek mi gireceğiz Avrupa Birliği'ne...." sorusunu sordum ve "süt açığı var deyip DÜNYADA en fazla pahalı ırk süt ineği ithal eden sonra da süt fazlası oluştu deyip ithal ettiği pahalı inekleri kesen ülke olmaya" daha ne kadar devam edeceğiz diye eleştirel bir yaklaşım getirdim ya...
31258. kez gösteriliyor.

Kayseri'de portakal ve bira posası yiyen inekler gördüm!

Böyle "Meee...'leyerek... Mööö...'leyerek mi gireceğiz Avrupa Birliği'ne...." sorusunu sordum ve "süt açığı var deyip DÜNYADA en fazla pahalı ırk süt ineği ithal eden sonra da süt fazlası oluştu deyip ithal ettiği pahalı inekleri kesen ülke olmaya" daha ne kadar devam edeceğiz diye eleştirel bir yaklaşım getirdim ya...

Beni de davet ettiler.
Kayseri'ye çağırdılar.

Kayseri'de portakal yiyen ve bira içen inekler gördüm. Nasıl olur? insanların portakal yiyecek parayı bulamadığı bu ülkede hiç inek portakal yiyebilir mi, bira içebilir mi; bira içen inek sarhoş olup sütten kesilmez mi, sütten kesilmese bile "İneği portakalla, birayla besleyip büyüten çiftçi, zarardan zarara girmez mi?"

Hayır dediler.
İnek sarhoş olmaz.
Sütten kesilmez.
Aksine, şişmanlar.
Et verimi de artar.

O ineklerin sahibi çiftçi de işini bilerek yapıyorsa ve besi çiftliğini bilimsel esaslar üzerine kurmuşsa, "zarara ziyana girmez, yüzde 40 oranında da çok sektörün ulaşamayacağı ölçüde bir kârlılığa ulaşır" diye devam ettiler.

Çıktık geldik Kayseri'ye!
Yeşilhisar'a...

Baharla birlikte doğanın bereketi, tazeliği, yeşili de gelip yerleşmiş Erciyes Dağı eteklerindeki tarlalara, bahçelere, bostanlara, dağa taşa ve ovalara... Dedeleri, ataları Kafkasya'dan eski madenci Saray Halılan'nın sahibi Necati Kumrel, Kayseri'nin bu Yeşilhisar bölgesinde 10 bin dekarlık alan üzerinde besi çiftliği kurmuş. 11 bin büyükbaş sürü besliyor.

Sanki sürü beslemiyor.
Padişah torunu büyütüyor.
İnek sağlığı...
İnek refahı...
İnek saltanatı...

"Saray Tarım İşletmeleri" adlı bu çiftlik İstanbul'un en seçkin alışveriş merkezi Akmerkez titizliğinde, özeninde, "tohumdan sofraya gıda güvenliği" hedefiyle kurulmuş. 35 milyon dolara mal olmuş.

11 bin inek besleniyor.

Günde 10 bin litre süt veriyor, montafon, holştayn, simental ırkı ineklerin buzağıları suni tohumlama ile elde ediliyor, Anadolu'da ithal edilip de bakılamadığı için 190 kiloya inmiş inekler satın alınıp bu çiftliğe getiriliyor, günde bin 100 gram şişmanlayarak 8 ayda 600 kiloya ulaşabilecek bir "beslenme rejimine" alınıyorlar.

Necati Kumrel anlatıyor:
"Biz inekleri " saman ve ot ineği olmaktan " çıkartıp onları " yonca-fig-mısır-ot karışımıyla " beslenen inekler olarak büyütüyoruz. Arazimize yonca, fig, mısır, ot ekiyoruz. Fenni gübreyi 200 kilodan 15 kiloya indirdik, Her yıl 4 bin dönümlük fig-yonca-mısır-korunga ekili araziyi sadece çiftlik gübresiyle gübreliyoruz. Bunları ineklere yediriyoruz. Ayrıca onları 10 bin ton portakal ve portakal kabuğu, meyve suyu posası ve bira kposası ile besliyoruz... İneklerin et ve süt verimi yükseliyor. Avrupa çiftliklerinin inek başına 25 kilo olan süt verimini geçtik, biz inek başına 28 kilo süt alıyoruz. Avrupa çiftliklerinin hayvan başına ortalama 500 kilo olan et verimini de geçtik. Biz hayvan başına 600 kilo karkas ağırlığa çıktık..."

Portakal yiyen...
Bira içen...
Refah toplumuna geçmiş inekçilik kâr edebilir mi?

Anlattıklarına göre; bugün Türkiye'de sütün mandıralara teslim fiyatı kilo başına 350 bin liraya düşmüş olmasına rağmen Saray Çiftliği sütün kilosunu Tokat'taki DİMES'e 670 bin liradan satabiliyor. Çünkü Türkiye'de "inek sütündeki bakteri ortalaması 1 ml de 100 bin" olmasına karşılık, organik beslenme ve hijyenik bakımdan dolayı "Saray Çiftliği ineklerindeki sütün bakteri oranı 30 bine" inmiş... Avrupa'dan bile iyiymiş... Avrupa sütteki bakteri oranını ancak 100 bine düşürebilmiş... Saray Çiftliği, pazarlama sorunu çekmiyor, karma yemi de Avrupa maliyetlerinin altında üretebiliyor, çevre köylülere de "hayvan, bilgi, proje, yem veren ve Türk hayvancılığında öncülük rolü üstlenen" bir yenilik yaratmışlar.

Necati Kumrel!
Yüzde 40 kârla çalışıyoruz.
Diyor. 

Necati Doğru (Vatan)

Bize Ulaşın    |    Reklam    |    İnsan Kaynakları    |    Yardım    |    Bayilik
Üye Girişi
Üye Kodu:
Şifre:

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum

Dernek ÜyeliğiAvrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.