Bilgi Bankası
Basında TÜSEDAD TÜSEDAD DERGİSİ Hayvancılığa Başlarken Barınaklar Sürü Yönetimi Hayvan ve Sürü Sağlığı Besleme Süt ve Sağım Teknolojileri Yemler ve Yem Kaynakları Desteklemeler ve Krediler TÜSEDAD-AB Projesi
İnceleme Konusu
Ali Ekber Yıldırım'ın Kaleminden - Et sektörünün geleceği…
Dünyada 7 milyarı aşan nüfus ve bunun yaklaşık 1 milyarının açlıkla karşı karşıya olması tarım ve gıdanın önemini daha da artırıyor. Bu nedenle geleceğe ilişkin tahminler ve bu çerçevede yapılan çalışmalar büyük ilgiyle izleniyor.

Tüm İnceleme Konuları
Haftanın Yazısı
Ali Ekber YILDIRIM
"Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok"
Bakanlar Kurulu’nun 9 Mart pazar günü Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre elektrik borcu olan çiftçiler bu borcunu ödeyinceye kadar devletin tarım desteklerinden yararlanamayacak.

Tüm yazılar
Anket

Et ithalatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 İç piyasayı dengeliyor.
 Yerli üreticiyi bitirdi.
 Türkiye'nin ithalata ihtiyacı var.


Tüm Anketler
Ali Ekber YILDIRIM
Gazeteci Yazar
aey@dunya.com.tr
Diğer yazılarını görmek için tıklayınız.

Tarıma makine ve ekipman desteği sona eriyor…

Geçen Perşembe yazdığımız “Tarım makinecilerini “devlet desteği” batıracak!…” başlıklı yazımıza değişik kesimlerden yorum, katkı ve açıklamalar geldi.
Desteklemeler ve Krediler kategorisindeki diğer yazıları görmek için tıklayınız.
14.08.2008 tarihinde Ali Ekber Yıldırım tarafından yazıldı.
1169. kez gösteriliyor.

Tarıma makine ve ekipman desteği sona eriyor…
Ali Ekber Yıldırım

Geçen Perşembe yazdığımız “Tarım makinecilerini “devlet desteği” batıracak!…”  başlıklı yazımıza değişik kesimlerden yorum, katkı ve açıklamalar geldi.

Bazı okurlar yanlış anlamış.  Söz konusu yazıda “makine ve ekipman alımına yüzde 50 hibe desteği verilmesin” gibi bir görüş yok. Bu desteğin her çiftçiye veriliyor gibi sunulması ve destek almak umudu ile çiftçilerin makine ve ekipman alımını durdurması sonucu binlerce imalatçının ve yan sektörünün iflas noktasına gelmesini eleştirdik. (Yazıyı 7.8.2008 tarihli DÜNYA Gazetesi’nde veya
www.tarimdunyasi.net’ ten okuyabilirsiniz.)
Kaldı ki Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklama da bunu doğruluyor. Aşağıda okuyacağınız açıklamadan da anlaşılacağı gibi, 3 milyonu aşkın kayıtlı çiftçiden geçen yıl sadece  2994 çiftçi bu destekten yararlanabilmiş.

Yazıya ilişkin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın gönderdiği açıklama şöyle:

Sayın Ali Ekber Yıldırım
 Dünya Gazetesi Yazarı
 
07.08.2008 tarihli Dünya Gazetesi’nde “Tarım makinecilerini “devlet desteği” batıracak!..” başlıklı bir yazınız yayınlanmıştır. Yazınızla ilgili olarak Bakanlığımızca aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği ortaya çıkmıştır. Açıklamayı dikkatinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

“Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programında makine ve ekipman alımlarının desteklenmesine 2007 yılında başlanmıştır. Program kapsamında balyalama ve silaj makinesi, basınçlı sulama sistemleri, işlemesiz tarım makineleri ve soğuk hava tesisatlı taşıma aracına toplam 42.054.000YTL’lik hibe desteği verilmiştir. Bu desteklerden 2994 çiftçimiz yaralanmıştır.
2008 yılında da devam eden programda 17 kalem tarım makinesi destekleme kapsamına alınmıştır. Bu destekten yaralanmak isteyen çiftçiler, İllerde Tarım İl Müdürlüklerine müracaatta bulunmalıdır. Programa başvurmak için, Hibe başvuru formu Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesine uygun olarak doldurarak basınçlı sulama sistemleri hariç olmak şartıyla 16 kalemde yeterli olmaktadır. Basınçlı sulama sistemlerinde, sulamanın gereği olan her tarla için kroki, yerleşim planı ve bunlara göre hazırlanmış malzeme metrajı başvuru ekinde verilmelidir. Dolaylısıyla Makine ve Ekipman alımları için çiftçimizden herhangi bir proje hazırlanması istenmemektedir.
2008 yılı Makine ve Ekipman alımı programında yönelik olarak illere tahsis edilen bütçe Mayıs-Ağustos ayları içinde 4 ayda kullanılması öngörülmüş, çalışmalar bu yönde devam etmektedir. Bu çerçevede 2008 yılı Mayıs-Haziran ayları Makine ve Ekipman desteklemesinde İzmir’de 56, Gaziantep’te 27 ve Manisa’da ise 79 çiftçimiz bu desteğe hak kazanmıştır. Temmuz ayı değerlendirmesi ile Ağustos ayı başvuruları devam etmektedir.
Bakanlığımızın Hibe desteği çerçevesinde verdiği Makine ve Ekipmanların isimleri tebliğde belirtilen 17 kalem ekipmandır. Bakanlıkça makine ve ekipmanlara verilen desteklemelerin, bunların üretici ve satışını yapan herkesime ticari anlamda bir hareketlilik getirdiği mutlak gerçektir.
2008 yılı için Ülke genelinde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı için 180.000.000YTL ayrılmış olup, bunun 63.250.000YTL’si Makine ve Ekipmanlar için kullanılacaktır”

Bakanlığın açıklamasından makine ve ekipman desteğinin Ağustos’ta sona ereceği anlaşılıyor. Makine ve ekipman imalatçıları derin bir nefes alacaklar.

Bu arada Balıkesir Tarım İl Müdürü Ruknettin Ceyhun aradı. Balıkesir’de makine ve ekipman desteği kapsamında 187 çiftçiye toplam 375 bin YTL hibe desteği verdiklerini söyledi. Ceyhun, yüksek bedelli alımlarda yüzde 50 yerine yüzde 35-40 hibe vererek daha çok çiftçinin yararlanmasını sağladığını söyledi.
Tarım makineleri ve ekipmanları hibe desteği ile ilgili yeni gelişmeler oldukça paylaşmayı sürdüreceğiz.


Kaynak: tarimdunyasi.net

Bize Ulaşın    |    Reklam    |    İnsan Kaynakları    |    Yardım    |    Bayilik
Üye Girişi
Üye Kodu:
Şifre:

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum

Dernek ÜyeliğiAvrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.