Tarım Bakanlığı Üretim Bakanlığı olsun Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yazarımız Murat Polat’a açıklamalarda bulundu. Fakıbaba, Tarım Bakanlığının adının Üretim Bakanlığı olması gerektiğini ifade etti.

Bakan oluşunu Meclis’teki odasında televizyon izlerken öğrendiğini belirten Fakıbaba, “Hiç beklemiyordum, sürpriz oldu” dedi. Fakıbaba, bakan olmanın önemli olmadığını belirterek “Önemli olan hakkını verebilmek” diye konuştu.

Mütevazi bir kişilik olarak tanınan Fakıbaba, iletişimi çok güçlü ve kamuoyu ile rahat etkileşime geçen bir siyasetçi olarak gösteriliyor.

Tarım Bakanlığı, Üretim Bakanlığı olsun

                                                      Murat POLAT

ANKARA– Meclis’teki odasında televizyon izlerken öğrendiğini belirten Fakıbaba, yazarımız Murat Polat’a “Hiç beklemiyordum, sürpriz oldu” dedi.

Mütevazi bir kişilik olarak tanınan Fakıbaba, iletişimi çok güçlü ve kamuoyu ile rahat etkileşime geçen bir siyasetçi olarak gösteriliyor.

Konuştuğumuz isimler Fakıbaba için, “‘Fanatik bir yanı yoktur. Konulara ideolojik açıdan bakmaz. İcraatlarında siyaset üstü bir yol izler. Halk adamıdır” yorumunda bulunuyor.

“Sinirleri alınmış, kibiri olmayan bir siyasetçi” olarak tanımlanan Fakıbaba, klasik bir siyasetçi tanımının dışında tutuluyor.

Yıllar önce verdiği bir röportajda kamuoyunun kendisini sevmesini ve kucaklamasını şu cümlelerle açıklıyor Fakıbaba:

“Samimiyet. Gerçekten dürüstlük, gerçekten şeffaflık, gerçekten yememe, gerçekten yedirmeme, gerçekten güvenilirlik. Birine hayır dedimse, Bakan aradığında da hayır dedim. 50 kişiyi araya koydular, baktılar yine olmuyor. Kimseye eyvallahım olmadı.”

Konuştuğumuz isimlerin Fakıbaba için öne çıkan tanımlamaları arasında “Kafasına koyduğunu yapan” ve “Halkla en iyi bütünleşen isimlerden biri” yer alıyor.

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Ülkemize, vatanımıza, şehirlerimize hayırlı olsun. Önemli olan bakan olmak değil bakanlığın yükünün altından kalkabilmek ve onun hakkını verebilmek. Başarılı olmak için ekip olarak arkadaş lan mla beraber muhakkak çok çalışacağım” dedi.

Tarımda sürdürülebilir ve istikrarlı bir tablo ortaya koymak için kişilerden bağımsız, kurumsal olarak orta ve uzun vadeli politikalara ihtiyaç var.

Politikalar bakan ve bürokratlara göre değil, bugünün ve geleceğin şartlarına ve doğru projeksiyonlara göre belirlenmeli ve güncellenmeli. Aksi takdirde fırtınalı havada yelkensiz bir gemi misali denizlerde savrulur dururuz.

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Dışarıdan gıda ve hayvan ithal etmem, tanm ürünleri ithal etmem beni vicdanen çok rahatsız etmektedir” diyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, bakanlığın adının Üretim Bakanlığı olarak değiştirilmesi gerektiğini söyledi.Tarım ürünlerinin ithal edilmesinin kendisini çok rahatsız ettiğini söyleyen Fakıbaba, “Üreteceğiz, ihraç edeceğiz insanlar zengin olacak, ülkemiz daha büyük bir ülke olacak.” diye konuştu.