Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, çiftçiye verilen desteklerin ithalatı önlemede katkı sağladığına işaret ederek, “Hala ithalatımız var, bu doğrudur ama bunu önlemek bizim yine elimizde olacaktır.” dedi.
İki aylık bakanlığı süresince yaptığı çalışmalar ışığında Türkiye’nin tarım konusunda kendine yetecek seviyeye ulaşacağına inandığım söyleyen Fakıbaba, “Yeter ki biz toprağı suyla, çiftçiyi de bilgiyle buluşturalım. Bunu başarmamak için hiçbir engel yok.” diye konuştu.
Gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerini Türkiye’nin olmazsa olmazlarından diye niteleyen Fakıbaba, kendi gıdasını üretemeyen ülkelerin bağımsız ve özgür olamayacağını kaydetti.
Hükümetin gıda, tarım ve hayvancılık konularında son yıllarda gösterdiği kararlılığın “Kendi kendine yeten bir Türkiye’yi” inşa edeceğini aktaran Fakıbaba, gıdanın küresel yarışta stratejik bir konuma geldiğini söyledi. Fakıbaba, AK Parti hükümetleri olarak son 15 yılda tarım ve hayvancılığa destek sağladıklarını belirterek, şöyle konuştu: m.
“Tarım ve hayvancılık alanında diyebilirsiniz ki; hala ithalatımız var, bu doğrudur ama bunu önlemek bizim yine elimizde olacaktır. Eğer bu destekler olmamış olsaydı acaba şu anda hangi konumda olabilirdik. Oııu da bir zahmet düşünmemiz lazım.
2002 yılında 1 milyar 800 milyon lira olan tarım desteklerini 13 milyar liraya çıkarmışız. Çiftçilerimize son 15 yılda 105 milyar liranın üzerinde nakit hibe destek ödemesi yaptık. Bu çalışmalar meyvesini verdi ve son 15 yılda pek çok bitkisel ve hayvansal üründe cumhuriyet tarihinin üretim rekorları kırıldı.