Ekmekten sonra çiğ süt fiyatlarında da kriz yaşanıyor. Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt fiyatları konusunda yaptığı duyuruyu 5 günde üç kez değiştirdi. İlk duyuruda, masraflar hariç çiğ sütte üreticinin eline geçecek net fiyat 1.70 TL ve yürürlük tarihi 1 Ağustos 2018 olarak açıklanmıştı. Daha sonra USK, çiğ süt fiyatını masraflar dahil 1.70 TL ve yürürlük tarihini de 15 Ağustos 2018 olarak belirledi. Şimdi de karar değiştirerek 1.70 liralık çiğ süt fiyatından geri adım attı. Yeni açıklamada 15 Ağustos tarihi yer almadı ve “USK, 27 Temmuz 2018’de sektör paydaşları ile bir araya gelerek tavsiye fiyatı toplantısı yapmıştır. Buna göre, soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı 1.70 TL olarak belirlenmiştir” denildi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, USK’nın 5 günde üç farklı açıklama yaparak rekora imza attığını belirterek, şöyle dedi: “Politik baskılarla geri adım attığı anlaşılan Konsey, süt üreticisinin isyanını dikkate almamıştır. Süt üreticisi artan maliyetler nedeniyle zor durumdadır. Bir süt üreticisinin para kazanabilmesi için 1 litre sütle 1.3 kilogram yem alması gerekmektedir. 1 torba yem (50 kilogram) 80 liradır. Bu yüzden USK’nın açıkladığı çiğ süt fiyatı, üreticinin eline geçen net rakam olmalıdır. USK’nın üç farklı açıklaması adeta üreticimizle dalga geçer niteliktedir. Bu tutumuyla, üreticinin gözündeki ağırlığını ve güvenilirliğinikaybetmiştir.”

Süt üreticilerinin, daha önceki açıklamalarında 2 liranın altında açıklanacak fiyatların kendilerini kurtarmayacağını, inekleri kesmeye başlayacaklarını söyleyerek uyanda bulunduğunu vurgulayan Aygun, “İneklerin kesilmesi, ette yaşadığımız büyük sıkıntıyı ikiye katlayacak. Bu kafayla hayvancılığı ayağa kaldıramayız. Hayvancılıkta alarm zilleri çalıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi süt üreticisini desteklemeye davet ediyorum” dedi.

Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, 27 Temmuz’da toplanan USK’nın hizmet bedellerini hariç tutarak 1.44 TL olan soğutulmuş çiğ süt fiyatının litresini 1.70 TL olarak belirlediğini belirterek, “Ancak o günden bu yana sürekli farklı açıklamalar yapıp fiyatı neden bir türlü resmi olarak beyan etmediklerini merak ediyoruz. Yoksa Tarım Bakam’na fiyatı daha düşük bildirdiler de geri adım mı atamıyorlar?” dedi. Farklı açıklamaların nedenini araştırmak için 2 Ağustos’ta Ankara’ya gittiklerini belirten Solakoğlu, şunlan söyledi: “Toplantıda uzlaşıldığı gibi çiğ süt fiyatlımı 1.70 TL, hizmet bedelinin ise 10 kuruşa çıkarılması teklifini bakanlık yetkilileriyle tekrar teyit ettik. USK’nın kararın aslını bir an önce yayınlamasını bekliyoruz.”

Kaynak: Sözcü