Düve ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı TARIM ve hayvancılık sektörünün can çekişmesi, et fiyatlannın fırlaması ile hükümet; hem et, hem hayvan ithalatında gümrükleri ardına kadar açtı. Bakanlar Kurulu, Singapur’dan ithal edilen bir çok tanm ve sanayi ürününde gümrük vergisi oranlarını yeniden belirledi.

Buna göre; düve (doğurmamış dişi sığır) ile inek ithalatında gümrük vergisi %0 olarak uygulanacak. Gümrük vergisi; ağırlığı 400 kg’ı geçen erkek ve dişi danalar için %26, bazı radyal dış lastiklerde %3.9 olarak belirlendi. Bu Singapur’dan düve (doğurmamış dişi sığır) ile inek ithalatında gümrük vergisi yüzde 0 olarak uygulanacak. Gümrük vergisi; ağıriığı 400 kg’ı geçen erkek ve dişi danalar için yüzde 26 oldu. arada, tarım sektörü de hem hükümet politikalarından hem de doğal afetlerden darbe üstüne darbe yiyor.

Antalya’nın Alanya ilçesinde etkili olan dolu seralara zarar verdi. Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, “Tahminen 100120 dekar alanda meydana gelen doludan dolayı yüksekliği 2-3 metre olan seralar yere indi. Üreticiler eğilerek, apalayarak ürünleri kurtarmaya çalışıyor” dedi. Tarım Sigortalan Kanunu’nda, mülkiyet meselesi sebebi ile birçok çiftçinin mağdur olduğunu savunan Musluoğlu, “Dede öldü. Tarlayı oğlan vetorunlan ekip biçiyor. Dolaysıyla mülkiyet sorunu oluyor. Sabahtan beri dolaşıyoruz. Bir tane sigortalı çıktı. Mülkiyet aranmadan bu alanların kayıt altına alınması gerekiyor. TARSİM’in göndereceği ekspere, tanm müdürlükleri ve ziraat odalan da destek vererek bu sorun çözülür.” değerlendirmesinde bulundu.