Türkiye et fiyatlarını düşürmek için 9 yıldır canlı hayvan ve karkas et ithal ediyor. Plansız ithalat yüzünden stoklar doldu taştı.

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) depolarında biriken 20 bin ton karkas et ve kesilmek üzere bekleyen 300 bin baş canlı hayvanı ihraç etmek için pazar aradığı iddia edildi.

İran, Irak, Suriye ve Katar pazarı için yapılan araştırmalardan olumlu sonuç çıkarsa ihracat başlayacak.

ESK SOĞUK HAVA DEPOLARI DOLDU TAŞTI

Tarım Dünyası’nda yer alan habere göre ESK soğuk hava depolarında yaklaşık 20 bin ton kırmızı et stoku oluştu.

Etin şoklanması ile ilgili sorun yaşamaya başlayan kurum, ihracat için pazar arayışına girdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bir süre önce et fiyatının yüksekliğinden şikâyet ederek, “Et yemeyin, hindi, tavuk, balık yiyin.” açıklamasından sonra ihracatın gündeme gelmesi şaşkınlıkla karşılandı.

HAYVAN KESTİRMEK İSTEYENE ŞUBAT 2019’A RANDEVU

Depoların dolu olması sebebiyle ESK’da hayvan kestirmek isteyen üreticilere en erken 2019 yılı şubat ayına gün veriliyor.

Besi süresini tamamladığı için kesilmek üzere ESK’ya üreticiler tarafından başvurusu yapılmış 300 bin büyükbaş hayvan var. Depolama konusunda sorun yaşayan ESK bu hayvanları kesmek yerine ihraç etmek istiyor.

YETKİLİLER ORTADOĞU’DA PAZAR ARIYOR

ESK ile Hayvancılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ihracat için İran, Irak, Suriye ve diğer komşu ülkelere yönelik çalışma yapıyor. Ayrıca Katar’a ihracat için de çalışmalar sürdürülüyor.

Bu ülkelerden olumlu sonuç alınması halinde et ve sığır ihracatı hemen başlayacak. İlk etapta depolardaki karkas et ve kesim için sıra bekleyen canlı hayvanlar ihraç edilecek.

Kaynak: Ali Ekber Yıldırım