Kamuoyuna duyurulur,

27 Temmuz günü yapılan Ulusal Süt Konseyi (USK) fiyat toplantısı ardından gelen açıklamaların toplantıda alınan kararlar ile uyuşmaması sebebi ile TÜSEDAD yönetim kurulu olarak çeşitli girişimlerde bulunmak sureti ile olaya netlik kazandırma çabasındayız.

27 Temmuz 2018 Cuma günü yapılan ve oradaki tüm konuşmaların kaydedildiği USK toplantısı sonunda Tarım ve Orman Bakanlığını temsilen toplantıda bulunan yetkilinin teamüller doğrultusunda yaptığı ara buluculuk sonucunda, hizmet bedelleri hariç tutularak 1,44 TL/Litre olan soğutulmuş çiğ süt fiyatı 1,70TL/Litre olarak açıklandı.

Toplantının, 24 Haziran seçimleri sebebi ile zamanında yapılmamasından ötürü gecikmeyi bir nebzede olsa telafi etmek için yeni fiyatın geçerliğini 1 Temmuz yerine 1 Ağustos 2018 tarihi olarak netleştirdikten sonra toplantı sona ermişti. Ancak toplantının sonuçları USK’nın resmi internet sitesi üzerinden bu şekilde maalesef açıklanmadı. USK toplantı kararlarını üst üste birkaç kez değiştirip yayınladıktan sonra yaptığı açıklamada da hizmet bedelleri dahil 1,53TL/lt olan fiyatı, yine hizmet bedeli dahil 1,70 olarak ve 15 Ağustos tarihi itibarı ile geçerli olacaktır diye yayınlamış ve gerekçe olarak da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın uyarısı olduğunu belirtmiştir.

Yönetim Kurulu üyelerimiz ile bu farklı açıklamaların sebebini araştırmak için 2 Ağustos Perşembe günü Ankara’da yaptığımız görüşmeler neticesinde, Merkez Bankasının bu konuya söylenildiği gibi asla müdahale etmediğini Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar’ın girişimi ile bizzat Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’dan öğrendiğimizi ve bu durumda USK yönetiminin kendi yönetim kurulu üretici üyelerinden bile habersiz yayınladığı ve defalarca değiştirdiği beyanın dayanaklarını belgeleme ve izah etme mecburiyeti doğmuştur.

Biz TÜSEDAD olarak toplantıda uzlaşıldığı gibi 1,44TL/lt olan çiğ süt fiyatının 1,70TL/lt’ye yükseltildiğini ve sanayici grubunun ayrı verilmesi gerektiğinin üzerinde ısrarla durduğu ve mevcut 9 krş/lt olan hizmet bedelinin 10krş/lt’ye çıkartılması teklifini bizzat 02/08/2018 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığımızın yetkilileri ile tekrardan teyit etmiş bulunuyoruz.
Bu durumun aksi hiçbir beyanı kabul etmemekle beraber USK yönetiminin resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamayı düzeltmesini ve defalarca değiştirdiği toplantı sonucu açıklamasının sebep ve dayanaklarını kamuoyuna açıklamasını talep ediyor ve USK resmi internet sitesinde, toplantıda uzlaşı ile alınan kararın aslını biran önce yayınlamasını tüm kamuoyu önünde bekliyoruz.

Saygılarımızla,

TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı
Sencer Solakoğlu