Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, süt ve süt ürünlerinde mevzuatın geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Karışım sütlerden elde edilen süt ve süt ürünleriyle ilgili olarak üretiminde, etiketinde belirtilen türlere ait sütlerin kullanılıp kullanılmadığının laboratuvar analizi ile tespit edildiğini belirten Fakıbaba, “Piyasadaki ürünlerden numuııe alınarak gerekli kontroller yapılmaktadır. Karışım sütlerin oranları ile ilgili olarak ise üretim yerlerinde miktarsal izlenebilirlik denetimi ile gerekli kontroller yapılmaktadır” dedi.

Fakıbaba, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürel’ in Süt ve Süt ürünleriyle ilgili soru önergesine yanıt verdi. Gürer, karışık sütten imalat yapanların karışım miktarı ve oranları ile ilgili denetimlerin yapılıp yapılmadığını sorduğu önergesinde, “Karışık sütten yapılan ve karışım oranlanın açıkça yazmayan ürün etiketlerinde karışım oranı yazılması sağlanacak mıdır” sorusunun da yanıtlanmasını istedi.

Fakıbaba, süt ürünlerinin yürürlükte olan mevzuatında farklılı hayvan türlerinin sütünün kullanılması ile ilgili kısıtlayıcı hükmün bulunmadığını ancak bazı mevzuatlarda bu konuda alınması gerekli tedbirlerin yer aldığını söyledi. Fakıbaba, karışım sütlerden elde edilen süt ve süt ürünleriyle ilgili olarak üretiminde, etikette belirtilen türlere ait sütlerin kullanılıp kullanılmadığının laboratuvar analizi ile tespit edildiğini kaydetti.

“Yasal işlem uygulanıyor”

Bakan Fakıbaba, tüketiciyi yanılttığı tespit edilen işletmeler hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yasal işlem uygulanarak ürünlerin piyasaya arz edilmesi engellendiğini ifade ederek, süt ve süt ürünleri mevzuatının geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ettiğini açıkladı.