Fuarların açılışını gerçekleştiren protokol üyeleri. fuarları gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı. Fuarlar 7-8-9 EylüI tarihlerinde ziyaretçi kabul edecek.

TÜYAP Konya Fuarcılık tarafından düzenlenen “Konya Tohum”, “Konya Hayvancılık” ve “Sulama Teknolojileri ve Bitki Besleme” fuarlarının açılışı gerçekleştirildi Kuzey Kıbns Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tanm ve Dofal Kaynaklar Bakam Nazım Çavuşoglu, TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezindeki açılış töreninde. Kıbrıs’ın yaşam standartlarını düzeltmek ve dünyada hak ettiği yeri alabilmesini sağlamak için Türkiye’yleçalıştıklannısöyledi KKTC sınırlan içeririnde yer alan toprakların çokverimlioldugunn belirten Çavuşoglu, kuraklıkla sık karşılaştıkları için tarım performansların değişiklik gösterdiğini vurguladı. Çavuşoglu. kuraklığa dayanıklı sertifikalı tehum ürettiklerim belirterek, bunun da az yağmurda yüksek performans gösterdij itli ifade etti. Çavuşofiu,konuşmasını şöyiesürdürdi “KKTC nin içme suyu sorunu konusunda büyük özveriyle çalışan Anavatanıma ve sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük bir projeyle Dragon Çayı’nıKKTC’ye bağlayarak dünyada bir ilki gerçekleştirdi. KKTC halkı bununiçin Türkiye’ye müteşekkildir. Bu su. şu anda insanımızın yüzde 80’ine ulaşmaktadır. 200 kilometrelik hat çalışması da devam ediyor. Bununla da halkıraıan yüzde 100’üne ulaşmış olacak. Aynca tanm sulama suyu KKTC’ye ulaştığı gün de KKTC artık bu bölgedegıda deposu olacak.”

2018’de 15 farklı fuar

TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise 2018 yılında Konya’da 15 farklı alanda fuarın hazırlanacağına dikkati çekti Düzenledikleri fuarlara destek beklediklerini anlatan Ersözlü. şunları kaydetti: “Fuarlar bu bölgeye destek olacak. Tüm (ilkenin ve sektörün paydaşlarının kazanacağım umuyoruz. Bu yıl fuara yurt içi ve yurt dışından 100 firma katılıyor: Tohumculuk,bitki besleme ve sulama teknolojileri konusunda fuarlarımız iki ayrı holde yerini aldı. Aynca bir holde de canlı hayvaıılarl a ilgili bir sergimiz var. Fuarlarımızın hayırlı ve bol kazançlı olmasını diliyorum.”

HALİL YIIMAZER -KONYA