Piyasada çiğ süt fiyatı Ulusal Süt Konseyinin belirlediği 1.4 liralık süt fiyatının üzerine çıkınca, sektör temsilcileri üreticilerin mağdur olmaması için çiğ süt fiyatının 1.6 liraya çıkmasını talep etti.
Şahin Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi Sahibi Ahmet Şahin ise süt fiyatlarının 2 aydan beri arttığını ve litre fiyatının 1.65 lira civarında olduğunu belirterek, bunun nedenini sütün azlığına bağladı. Üretimdeki düşüşün et fiyatları nedeniyle süt hayvanlarının kesime gitmesinden kaynaklandığını ifade eden Şahin, “10 baş hayvanı olan, 5-6 tanesini kestirdi. Süt fiyatındaki artış süt ürünlerine de yansıdı. Süt ürünlerindeki artış oranı yüzde 30 civarında” dedi.

İnek Sütü Miktarı Ekimde %3.5 Arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK). ekim ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretimi verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.5 artarak 756 bin 923 ton oldu. Söz konusu dönemde, ticari süt işletmeleri tarafından gerçekleştirilen içme sütü üretimi yüzde 7.8 artışla 140 bin 611 tona çıktı. İnek peyniri üretimi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4.4 artarak 56 bin 233 tona yükseldi. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri üretimi i ise yıllık bazda yüzde 166.8 artış göstererek bin 799 tona ulaştı. Yoğurt üretimi ekimde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0.9 azalarak 94 bin 154 tona düştü. Bu dönemde ayran üretimi İse yüzde 2.8 artarak 62 bin 648 tona yükseldi. Ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ekimde ortalama yüzde 3.4, protein oranı yüzde 3.2 olarak tespit edildi.
Çiğ süt fiyatları Ulusal Süt Konseyi tarafından belirleniyor. Konseyin l Ekim 2017-28 Şubat 2018 tarihleri arasında %3.6 yağlı ve %3.2 proteinli çiğ süt için belirlediği fiyat 1.40 TL. Ancak süt ineklerinin kesine gitmesi ve üreticinin yem maliyetlerinden dolayı hayvanlarını yeterince besleyememesi nedeniyle üretilen süt miktarının gerilemesi üzerine piyasada süt fiyatlarında 15 ile 25 kuruş arasında zam geldi. Özellikle büyük tonajlı üretim yapan çiftliklerde süt fiyatı 1.6, 1.65 TL’ye çıktı. Buna karşın marketlerde günlük taze litre süt fiyatı ise 5-5.5 liraya çıktı. Süt ürünleri ise 2 ay içinde %50 oranında zamlandı.

3.5-4 Yılda Gelen Zam Yüzde 10

Konuya ilişkin DÜNYA’ya konuşan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, 2014’ten 2017 sonuna kadar üretici fiyatlarına gelen zam oranının %10 olduğunu, buna karşın sanayicinin sürekli süt ve süt ürünlerine zam yapılarak sanki üreticinin fiyatı artırdığı yönünde bir algı oluşturulmaya çalıştırıldığını söyledi. Şu anda belirlenen fiyat 1.4 lira olmasına karşın üreticinin eline geçen paranın 1.3 lira olduğunu belirten Keskin, bunun da soğutma masraflarının bu fiyata dahil edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Şu anda yağ oranı yüksek çiftlik sütü fiyatının 1.6 lira olduğunu belirten Keskin, “Bu konuda üretici çok mağdur. 3.5 yılda üretici fiyatına gelen zam %10. Bu fiyatlarla ülke hayvancılığı gelişmez. Bu sürdürülebilir bir fiyat politikası değil. Üreticiye ödenen fiyatın 1.6 lira olması, Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı fiyatın tekrar üreticiye ödenen fiyat olması gerekir” diye konuştu.

Gıda Fiyatları Pompalanıyor

Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkının çok yüksek olduğunu, üreticiden 1.3 liraya alınan sütün markette nasıl 3.5-5.5 lira arasında bir fiyata satıldığının sorgulanması gerektiğine işaret eden Tevfik Keskin, “Tarım ürünlerinde arada parayı kazanlara bakmak lazım. Üreticinin yerinde saydığı, büyüyemediği bir ortamda sanayici yüzde 40-50 büyüyorsa burada problem var. Üreticinin şartından para kazanan onlar. Gıda fiyatları pompalanıyor” dedi.
Sanayicinin oynadığı oyun sonucunda süt fiyatlarının düştüğünü, ancak süt ineklerinin kesilmesiyle fiyatların yükselmeye başladığını anlatan Keskin, “Neden zamanında fiyat istikrarı sağlamadık? Devleti de bu konuda kandırdılar. Zarar hepimize oldu. Üretici fiyatı 1 lira artınca markette 10 lira artıyor. Arada mağdur olan üretici ve tüketici. Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatım yeniden belirlesin” açıklamasını yaptı.