The Daily Records’dan derlenen bilgilere göre, dünyanın en fazla süt üreten ülkesi Amerika Birleşik Devletleri oldu. Türkiye ise en çok süt üreten 9. ülke olarak sıralamaya girdi. Hindistan, 2017’de dünya süt üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştirdi. Ülkede 61 milyon ton süt üretildi. Hindistan ürettiği sütü Pakistan, Afganistan, Birleşik Arap Eminlikleri, Nepal ve Bangladeş’e sattı.

Sıralamada Çin üçüncü sırada yer buldu. Mısır, balık, buğday ve pirinç gibi gıda maddelerinin üretiminde de lider olan ülke, 36 milyon ton süt üretti. Spor, özellikle de futbol konusundaki başarılarıyla bilinen Brezilya, aynı zamanda yıllardır iyi bir süt üretimi yaptı. Almanya, süt üretiminde dünyada 5, Avrupa Birliği ülkeleri içinde ise birinci sırada yer aldı. Ülkede 31.2 milyon ton süt üretildi.

Modern üretim tekniklerine tam olarak uyum sağlayamasa da Rusya, dünyanın en çok süt üreten 6. ülkesi oldu. Rusya’da 2017 yılında 30.4 milyon ton süt üretildi. Fransa, 23.7 milyon ton süt üretimiyle sadece modanın değil, tarım ve hayvancılığın da en güçlü ülkelerinden biri olduğunu kanıtlayarak sıralamada 7. oldu.

Yeni Zelanda, yılda 18.9 milyon ton süt üretti. Ülke, sütün yanı sıra krema, peynir, süt tozu, tereyağı gibi süt ürünlerini en çok Mısır, Suudi Arabistan, Japonya, Güney Kore’ye sattı. Dünyanın en çok süt üreten 9. ülkesi Türkiye oldu. En çok Aydın, Bursa, Konya, Çanakkale, İzmir, Edirne, Tekirdağ ve Burdur’da yapılan süt üretimi 2017 yılında 16.7 milyon tona ulaştı. İngiltere, geçen yıl 14 milyon ton süt üretti.

Kaynak: Anayurt