NEJAN HATKO Hatko Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yard. 

Hatko Şirketler Grubu kuruluşu olan Hatko Kauçuk AŞ, hayvan yatakları, buzağı yuvaları ve otomatik kaşağılar üreterek tanın ve hayvancılık alanında inovatif çözümler sunuyor. Hatko Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nejaıı Hatko, 2014 yılının başında hayvan yatağı üretmeye başladıklarını belirterek ‘Her şey Mutlu İnekler İçin’ slogaıuyla başladıkları bu alanda, ilk yıl 5 bin yatak üretimini hedeflediklerini ancak 9 bin 500 satışa ulaştıklarını söyledi. Bu ürünü piyasaya çıkarmadan önce Sivas’ta bir çiftlikte denemeler yapmaya başladıklarını aktaran Hatko, “Hayvanların tepkisi nedir, ralıat edebilecekler mi diye. Bununla ilgili danışmanlık hizmeti aldık. Hollanda’da testler yaptık. Çevre faktörünü araştırdık, kimyasal testler yaptık, Avrupa standartlarında bir ürün ortaya çıkardık. İlk sene 5 bin hedeflerken 9 bin 500 satışa ulaştık. Açıkçası bu sonuca ulaşılmasında hem ürün kalitesi, hem fiyat, hem hayvana temiz bir ortam sağlaması gibi ürünün sağladığı avantajlar etkili oldu. Ürettiğimiz hayvan yataklarının süt verimini de yüzde 17’ye kadar artırdığı ortaya çıktı. Ayrıca meme ucu hastalıklarını önlüyor, hayvanın kayma ve düşme problemini ortadan kaldırıyor, soğuğu ve sıcağı izole ediyor. Saman masraf mı ortadan kaldırıyor ve daha pek çok faydası var” diye konuştu. Bu olumlu faktörlerin etkisiyle ikinci sene satışın 17 bin 500’e çıktığını açıklayan Hatko, üçüncü yılı 27 bir 500 satış ile kapattıkları, şu anda 40 bin hedefine doğru ‘koştuklarını söyledi. Ürünlerde ihracata ağırlık verdiklerim belirten Nejan Hatko “Türkmenistan, Fas, Rusya ve Azerbaycan’a ihracat yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 20’sini ihraç ediyoruz. Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içerisinde bunu yüzde 50’ye çıkarmak. Diğer ürettiğimiz ürünlerde yüzde 60 ihracatı yakalıyoruz. Bununla ilgili de yatırımlanmız devam ediyor. Bu aslında Avrupa’da ve Amerika’da 20 yıldır kullanılan bir ürün ama burada çok yeni. Biz anlatıyoruz insanlara” dedi. Kaliteyi her zaman ön planda tuttuklarım vurgulayan Hatko “Kaliteli, uygun ve hızlı teslimatla çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

İnovatif ürünler

Hatko hayvan yatakları, çiftlik ve köy ahırlarında işçilikten kazanmak, kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla hem besi hem de süt sığırları için tasarlandı. Hatko hayvan yataklarının özel kanal tasannu ile yatağın altında ve etrafında oluşabilecek böceklenme ve hayvan pisliğinin barınması önleniyor. Hatko Ar-Ge mühendislerinin araş turnaları sonucu üstün drenaj sistemi ve özel hava kanalları sayesinde hayvanların temizliği ve rahatı düşünülmüş. Hatko hayvan kaşağı hayvanda psikolojik olarak rahatlığı sağlayarak süt ve et verimini artırıp hayvanın gelişimine büyük katkıda bulunuyor. Buzağıların konforu ve düşünülerek üretilen buzağı yuvalan işletmede oluşabilecek dış etkenlerden yavrulan korur.

Hatko’dan 77 ülkeye ihracat

Futbol sahaları için sentetik çim üreten, atletizm pisti, hokey ve beyzbol sahaları ile tenis kortları kuran, ayrıca hayvan yatağı imal eden İskenderun merkezli Hatko Şirketler Grubu, 77 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.