TETA Teknik Tarım, Lakto markası ile ürettikleri süt sağım sistemini tanıttı. TETA Teknik Tarım Genel Müdür Yardımcısı Başat Tömek, şirketlerinin Türkiye’de hayvancılık yatırıml annı bir bütün olarak projelendiren tek firma olduğunu söyleyerek, “Hayvancılık alanında ve özellikle büyükbaş hayvancılıkta mühendislik, danışmanlık, projelendirme, makine ve ekipman temini hizmetlerinin yanısıra yem sanayiinde de makine ve ileri teknoloji konusunda çözümler sunuyoruz” dedi.

Türkiye’de hayvancılık yatınmlannda projeyi bir bütün olarak ele alabilen tek firma olduklarım dile getiren Tömek,” Mevcut var olan bir işletmenin ya da baştan kurulacak yeni bir işletmenin planlanması ve projelendirmesini tek başma bir bütün olarak sağlayabilmekteyiz. Yapüanyatınmda işletmede yer alacak her türlü yapılanma, teknoloji seçimi, yem programları, teknik eleman ve yönetici eğitimi, yem bitkisi üretimi, yıllık planlama, işletmedeki her alt birim için iş paketlerinin hazırlanması, teşvik alınması gibi konulan içerecek şekilde tüm operasyonu gerçekleştirebiliyoruz. Bunun ötesinde projelendirmesi gerçekleştirilen işletmeye süreklibilgi aktararak danışmanlık da yapıyor ve dünyada oluşan her türlü yeniliği uygun görüldüğü taktirde projeye dahil edebiliyoruz” diye konuştu.

Üretimde yüzde 10 artış garantisi veriyoruz

Lakto markası ile üretmiş olduklan süt sağım sisteminden bahseden Tömek, bu sistemin üreticiye küçük bir revizyonla yüzde 10 verim artınmını garanti ettiğini söyledi. Tömek, “Lakto markasıyla üretmiş olduğumuz süt sağım sistemimiz tamamen özgün ve yüzde 100 yerli bir ürün. Bu ürünümüzü Angola’dan Vietnam’a kadar birçok ülkeye ihraç ediyoruz. Ürünümüz dünyadaki en iddialı sistemlerle birçok açıdan rekabet edebilecek düzeyde. Çok dayanıklı ve hayvanların meme sağlığı açısından da çok kullanışlı bir sistem. Öyle ki üreticilerimiz hangi sistemi kullanırsa kullansın geliştirmiş olduğumuz Lakto Süt Sağım Sistemi’nin sadece sağım demetinin montesi ile bile üretimde yüzde 10’luk bir artışı garanti edebüiyoruz. Hatta çevresel koşulların sabit kalması şartı ile yüzde 10’luk artış gerçekleşmezse paranız iade diyebilecek kadar da kendimize güveniyoruz. Yani günde bin ton süt döken bir işletmeciye günde bin 100 kg süt dökmeyi taahhüt ediyoruz ve üreticilerimizi bu ürünü görmeye ve denemeye davet ediyoruz” dedi.