13 Ağustos 2018 Pazartesi günü Tüsedad Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Sencer Solakoğlu, Tüsedad Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Müslüm Doğru ve Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Sn. Mutlu doğru Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli’ yi makamında ziyaret etti. Toplantıya Tarım Bakanı Yardımcısı Sn. Mehmet Hadi Tunç, Hayvancılık Genel Müdürü Sn. Muhittin Eyimaya, Gıda Kontrol Genel Müdürü Sn. Muharrem Selçuk ve Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sn. Müslüm Beyazgül de katıldı.

USK kararları ve sonrasında yaşanılan belirsizlikler toplantının gündemini oluşturdu. Son günlerde yaşanılan gelişmeler, kur dengesizlikleri ve maliyetlerin hızlı artışı karşında yapılması gerekenler konuşuldu.

USK toplantısında alınan 1,70TL’lik fiyatın üreticinin eline geçecek olan fiyat olacağı, soğutma ve hizmet bedellerinin üreticiler, birlikler ve sanayiciler arasında uzlaşılması gerektiği bir kez de bakanın huzurunda teyid edildi.

Sn. Pakdemirli USK toplantısında alınan fiyat artışı kararının yetersiz kaldığını, sonrasında ekonomi alanında yaşanılan döviz yükselişinin de devam etmesi ve buna bağlı olarak yem fiyatlarındaki belirsizliklerden çiğ süt fiyatında uzlaşmaya varabilmek için tarafların tekrar bir araya gelmesinin şuan için gerçekleşemeyeceğini bildirdi.

27 Temmuz 2018 cuma günü yapılan USK toplantısında yapılan maliyet hesaplamalarının 1 Haziran itibariyle yapılmasının büyük bir skandal olduğunu vurguladı. Bayram sonrası Hayvancılık Genel Müdürü Sn. Eyimaya başkanlığında tarafların ortak katılımları ile gerçek maliyet artışının hesaplanması için ayrıca bir toplantı yapılmasına karar verildi.

Ayrıca süt yem paritesinin korunması için prim desteğine devam edileceği söylendi. 2018 yılı için belirlenen “Bitkisel Üretim ve Hayvancılık Desteklerinin” yaşanan ekonomik gelişmeler sonrası yetersiz kaldığı ve verilen desteklemelerde düzeltmelere gidilmesi gerekliliğinin altı çizildi.